ÚSPĚŠNÉ VYSTOUPENÍ NA TURNAJI V LINCI

Jak již jsem avizoval, tak se v době velikonočních prázdnin zúčastnila malá výprava slavojáckých nadějí mezinárodního turnaje Austrian Linz AG Youth Championsips 2012 v rakouském Linci. Bohužel se mi vzhledem k mému vytížení na turnaji nepodařilo podávat slíbené průběžné informace, tak bych Vás rád alespoň nyní "ve zkratce" informoval o výsledcích našich hráčů a hráček.

Naše výprava v Linci

Jak už jsem zmiňoval v předchozím článku, tak naší výpravu tvořili Ondra Šimůnek, Jáchym Šebl a Ivča Vávrová. Spolu s námi se turnaje zúčastnili i další hráči a hráčky z České republiky, a to Domča Koblovská z Mittalu Ostrava, týmová partnerka Ivči, Markétka Synková z Děhylova, holky z Vlašimi Kája Lajdová, Terezka Pytlíková a Anetka Bošinová, kluci z Lanškrouna Radim Bako, Filip Vybíral a Marek Dokoupil, Tomáš Málek z Kotlářky a Martina Štiková z Litoměřic, která startovala v týmu pořádajícího Linz AG Froschberg  spolu s Týnou Štefcovou. Trenérský dohled nad naší společnou výpravou zajišťovali spolu se mnou Martin (Roger) Pytlík, Petr Synek a Ondra Jányš.

Nejprve bych se rád zmínil o výsledcích našich slavojáckých barev. Ondra s Jáchymem startovali v soutěži družstev v kategorii mladších žáků. V soutěži startovalo 32 družstev, která byla rozdělena do 8 skupin po čtyřech družstvech. V základní skupině kluci nejprve narazili na místní regionální výběr OOETTV, se kterým prohráli 0:3, kdy pouze Jáchym v první dvouhře vybojoval dva sety. Ve druhém utkání kluci opět prohráli 0:3 tentokrát s německým SVDJK Kolbermoor. V závěrečném utkání ve skupině jsme narazili na italský výběr FITeT Emilia Romagna. Nejprve Ondra zvítězil 11:8 v pátém setu nad F.Mundem. Ve druhé dvouhře bohužel Jáchym prohrál ve vyrovnaném souboji s F.Venturinim 8:11 v pátém setu. Poté se již kluci zlomili a po porážce 0:3 ve čtyřhře a 0:3 v další dvouhře prohráli 1:3. Ve druhém stupni v takzvaném Challenge Trophy o 17. - 32.místo se hrálo opět ve čtyřčlenných skupinách. Náš tým narazil nejprve na švýcarský Ostschweizer TTV 3. Soupeř to byl hratelný, ale bohužel jsme opět prohráli 0:3, když nejblíže byl k vítězství opět Ondra, když prohrál opět 8:11 v pátém setu. V dalším utkání nás čekali italské ASD Tennistavolo Torino 2. V úvodní dvouhře sice Ondra zvítězil 3:1 nad jedničkou soupeře A. Corazzem, ale víc se nám bohužel nepodařilo a po třech porážkách 0:3 jsme opět prohráli 1:3. V závěrečném utkání druhého stupně jsme se střetli s polským GKS Gorzovia, ve kterém nejprve Jáchym podlehl pozdějšímu vítězi dvouhry nejmladších žáků S.Kulczyckému 0:3. Ondra byl opět blízko vítězství, ale v dobře rozehraném zápase se zalekl výhry a prohrál se S. Musialem již tradičně 8:11 v pátém setu. Po porážce va čtyřhře kluci prohráli konečným výsledkem 0:3. Na závěr soutěže družstev ve skupině 29. - 32.místo jsme se nejprve opět střetli s italským FITeT Emilia Romagna a opět jsme prohráli 0:3. V dalším utkání konečně kluci dosáhli vítězství, když celkem jednoznačně "rozdrtili" švýcarský Rapid Luzern 3:0. Na závěr soutěže družstev sehráli kluci asi své nejlepší utkání, když narazili na další švýcarský výběr Ostschweizer TTV 2. Na úvod bohužel Ondra prohrál se S. Meyerem 9:11 v pátém setu, když se opět zalekl vítězství. Jelikož ve druhé dvouhře Jáchym prohrál s C.Jünim 0:3, tak to opět vypadalo na jasnou porážku. Kluci však zabojovali a po vítězství ve čtyřhře 3:0 vrátili náš tým do hry. V další dvouhře Ondra porazil C. Jüniho 3:1 a ovšem rozhodoval Jáchym v souboji se S. Meyerem. V prvním setu prohrál Jáchym v koncovce 10:12, v dalších setech již nenašel síly na zvrat a po porážce 0:3 jsme prohráli ve velmi pěkném utkání 2:3. Celkově jsme obsadili 31.místo.

V soutěži družstev starších žákyň startovala Ivča s Dominikou Koblovskou. Vstup měla naše děvčata vskutku mistrovský, když v úvodním utkání proti smíšenému družstvu německého TV Hofstettenu a rakouského výběru OOETTV zvítězili 3:0. Domča nejprve porazila Němku E. Klotz 3:0, když ve třetím setu obrátila stav z 8:10 na 12:10. Ve druhé dvouhře Ivča zvítězila s Rakušankou S. Bunzenberger 3:2, když v pátém setu prohrávala 1:5 a otočila stav na 9:5 a zvítězila 11:6. Ve čtyřhře již holky potvrdily vítězstvím 3:1 konečný výsledek utkání na 3:0. Ve druhém utkání holky narazily na německý Niedersachsen a po porážce 0:3 obsadili druhé místo ve skupině, čímž postoupily do skupiny o 1. - 6.místo. Postup do této skupiny byl pro holky velkým úspěchem a možností sehrát pět utkání s velmi kvalitními soupeřkami. Nejprve narazily na výběr Rakouska ÖTTV s kadetskými reprezentantkami L.Storer a K.Mischek. Holky vybojovali sice pouze dva sety (Domča a čtyřhra), ale ostudu určitě neudělali. Ve druhém utkání nastoupily proti holandskému výběru Limburg NTTB a opět prohrály 0:3. V dalším utkání prohrály sice s Niedersachsenem 2 opět 0:3, kdy vždy dokázaly vyhrát úvodní set (jak řekl kouč tohoto družstva Petr Synek, kdyby se hrálo na jeden set, tak bychom vyhráli 3:0). V předposledním utkání holky čekal další německý soupeř, tentokrát výběr Berlína (Berlin TTV). V úvodní dvouhře nestačila Ivča na levačku Teuber a poté Domča nenašla recept na sendvič a trávu C.Jünemann. Výsledkem byla porážka 0:3. V závěrečném utkání si holky zopakovaly souboj s Niedersachsenem 1. Tentokrát bylo utkání celkem jednoznačné, kdy ve čtyřhře holky dokonce dostaly ve druhém setu i kanára 0:11. Celkové 6.místo odpovídalo současným možnostem našeho družstva, přesto si myslím, že možnost zápasy s těmito kvalitními soupeřkami byly pro naše holky velkým přínosem.

Ve dvouhrách mladších žáků hráli naši kluci na úvod ve skupinách po šesti. Ondra měl excelentní vstup, kdy vyhrál první set se Švýcarem P.Pelzem (OST) 11:1, poté však přenechal soupeři aktivitu a prohrál 0:3. Ve druhém zápase narazil na výborného obranáře z Niedersachsenu J.Schlie a prohrál 0:3. V další dvouhře měl Ondra opět blízko k vítězství, když s Italem Jack Chenem z Lombardie vyhrál první set a prohrál dvě koncovky ve třetím a ve čtvrtém setu, celkově prohrál 1:3. V závěrečných zápasech prohrál Ondra se soupeři ze Skandinávie vždy 0:3, a to s výborným V.Gullbo ze Švédska a s E. Brantszaeg Stokke z Norska. Ve druhém stupni tzv. Challenge Trophy sehrál Ondra ve skupině tři pětisetové bitvy. Nejprve prohrál se Švýcarem N. Rütterem 10:12 v pátém setu, poté zvítězil nad Italem F.Venturinim 11:5 v pátém setu a na závěr v přímém souboji o 2.místo ve skupině prohrál opět s Polákem S.Musialem 4:11 v pátém setu. V závěrečné části o celkové 49. - 56.místo hrané vylučovacím systémem Ondrovi nejprve nenastoupil Ital Jach Chen, se kterým již hrál v základní skupině. Konečnou pro Ondru byl další Švýcar z AVVF J.Bregger, se kterým prohrál 0:3. Jáchym v základní skupině nejprve prohrál 0:3 se Švýcarem N.Simonetem a se Švédem V.Kippelem. V další dvouhře se Jáchymovi podařilo uhrát jeden set na později bronzového Rumuna F.Spelbuse. V závěrečných utkáních opět prohrál 0:3, a to se Švýcarem D.Brunnerem a s Rakušanem M.Trinkem. Ve druhém stupni nejprve porazil v pěti setech Itala F.Vendaraminiho, v dalších zápasech prohrál vždy 1:3 se Švýcarem L.Mamiem a s Luxemburčanem L.Krausem a obsadil ve skupině 3.místo. Též postoupil do bojů o 49. - 56.místo, kde nejprve porazil Itala E.Ferrara z Torina 3:2 na sety a podobně jako Ondra prohrál v dalším kole též Italovi F.Mundo 0:3. Ivča v základní skupině nejprve prohrála s Holanďankou v.d. Elsen 0:3. když ve třetím vyrovnaném setu prohrála 10:12. Ve druhé dvouhře narazila na Švýcarku českého původu K.Rehorek. Ivča se bohužel nevyrovnala se dvěma sendviči soupeřky a prohrála 0:3. Poté dokázala uhrát jeden set na kadetskou reprezentanku Rakouska L.Storer, kdy prohrála 1:3. V další dvouhře prohrála s M.-S. Wiegand z Niedersachsenu 0:3, když nezopakovala svůj výkon z družstev, kdy na ni uhrála set. V závěrečném zápase skupiny Ivča prohrála s M. Jünemann z Berlína 0:3. V další části nejprve opět porazila Rakušanku S. Bunzenberger, tentokrát 3:0. Ve druhé dvouhře prohrála s Němkou N.Bacher 1:3, když vyhrála úvodní set 12:10. Ve skupině obsadila 2.místo a postoupila do bojů o 1. - 8.místo v tzv. Challenge Trophy. Zde opět narazila na nepříjemnou levačku z Berlína I. M. Teuber, se kterou opět prohrála 0:3. Ve čtyřhrách naše oba páry prohrály v úvodním kole, a to kluci z párem z Vídně Kapolnek, Chen 1:3 a holky s dvojicí DJK a Lombardie Bacher, Thi Hong 0:3. Přestože se našim slavojáckým zástupcům nepodařilo vybojovat žádný větší úspěch, myslím si, že pro ně měla účast na turnaji velký význam a že zkušenosti, které zde získali uplatní v dalších letech. Byl jsem velmi potěšen, že se všichni prezentovali moderním útočným stolním tenisem a doufám, že dalším tréninkem a účastí na podobných akcích poroste jejich sportovní výkonnost.

Na závěr bych rád zmínil několik úspěchů hráčů naší společné výpravy. V soutěži nejmladších žákyň družstvo České republiky 1 (T.Pytlíková, K.Lajdová) obsadilo 3.místo, když v průběhu turnaje, stejně jako jejich kolegyně z druhého družstva dokázaly porazit vítězky své kategorie. V kategorii nejmladších žáků vybojoval M.Dokoupil spolu se svým spoluhráčem z německého Etwashausenu vybojovali též bronzové medaile. V kategorii starších žákyň vybojovala Domča Koblovská (v barvách Slavoje Praha) bronzovou medaili v soutěži útěchy (Challenge Trophy). V soutěžích juniorek nejprve družstvo domácího Linz AG Froschberg s "naší" Týnou Štefcovou, Martinou Štikovou a se Sofií Polcanovou vybojovalo 1.místo, k čemuž přidali Týna se Sofií zlato i ze čtyřhry juniorek. Martina Štiková spolu s Rakušankou V.Tischler obsadily 3.místo. Všem medailistům blahopřeji.

Úplným závěrem bych chtěl poděkovat všem členům naší výpravy za bojovnost a nasazení na turnaji, za vzornou reprezentaci, kolegům trenérům za vynikající spolupráci a těším se na společnou účast na dalších podobných akcích.