Poprvé na M-ČR mužů a žen až letos v Praze

Letos jsem se poprvé v životě nějakým způsobem účastnil vrcholu domácí pinčesové sezóny – Mistrovství ČR dospělých, letos pořádaný naším oddílem v pražské Aréně Sparty na Podvinném mlýně ve dnech 4. – 5. března 2011. Byť jsem již zažil ME v Ostravě, dva MEJe v Praze, několik BTM na Oáze a Prague Open, Prague Grand Prix atd., M-ČR dosp. bylo pro mne novinkou.

Jak je již několik let tradicí, domácí šampionát je dvoudenní akcí, která začíná páteční kvalifikací a vrcholí sobotním finálovým programem. V sobotu se hraje dvouhra mezi 32 a čtyřhra, kromě smíšené od čtvrtfinále, zmíněná smíšená od semifinále. Mě osobně se dvoudenní turnaj zdá krátký, ale naprosto chápu ekonomické hledisko, a určitě se nikomu nechce platit hala, ubytování, stravování a rozhodčí po tři dny, když se to dá stihnout ve dvou.

By the way, rozhodčí, to je bohužel naše slabina. Neříkám, že všichni pískají špatně, ale mnozí rozhodují laxně a viděl jsem i situaci, kdy pan hlavní u stolu změnil své rozhodnutí v návaznosti na naléhání "poškozeného" hráče. Za své "výkony" si pak ale neváhají zažádat o nesmyslné cestovné?! Stejně jsem ale pevně přesvědčen, že nová nastupující generace, zejm. mladších neokoukaných, rozhodčích rázně pozdvihne statickou základnu tuzemských sudí. Už se těším!

Ještě krátce zpět k systému turnaje. Kdo vymyslel, že se bude hrát v pátek a sobotu, byl dle mého samec od krávy. Proč se nehraje o víkendu? Vždyť si přec spousta hráčů a hráček musí brát kvůli mistrovství den volna, a mnozí z nich si zahrají 2, někdy 3 zápasy. Druhým nešvarem je určitě fakt, že do soutěží čtyřher mohou nastoupit pouze ti, kteří se probojují do soboty. Proč? Pak to dopadá tak jako letos, že některým nasazeným párům stačí k medaili pouze jeden vyhraný zápas a jsou v semifinále. To mi připomíná spíše mládežnický pouťák a ne M-ČR dospělých. Snad budoucí nové vedení Asociace uváží nějakou změnu, bude jistě žádoucí.

Tradičně pro náš organizační tým začíná samotný turnaj min. o den dříve. Ve čtvrtek od 22h (když skončil program na hale) začali jsme teprve stavět halu. Významnou pomocí přispěl Petr Štefec (doprava materiálu). Polovina slavojáckého "B – týmu" mužů přispěchalo na pomoc přímo z úspěšného utkání, aby nejen díky polovině mužského "A – týmu", vrhli se do stavění stolů, ohrádek, stolků, počítadel, stojánků na ručníky, židliček, aj. Vždyť to znáte. Klasika. Někdy po půlnoci bylo postaveno a všichni jsme se jeli dobře vyspat na dlouhý pátek.

Pátek je dnem kvalifikace. Já jsem si jí užil do syta při zadávání všech výsledků do předem přichystaného excelovského souboru, a pak následných exportů na web náš i asociační. Díky místopředsedovi N. Endalovi jsem měl přístup do systému asociačních stránek. Vzhledem k počtu zobrazení jednotlivých pdfek s výsledky, byl o resulty z celého mistrovství velký zájem. Od nás se do kvaldy zapojili: Jirka "Šmatlock" Šmatlák, Michal "Baby" Kubát, Radka Kaba, Hana Hudečková, Lucka Růžičková, Petra Zýková, Kristýna Štefcová, Denisa Hošková a Iva Šourová. Snad jsem na nikoho nezapomněl. Bohužel, nikdo víceméně neměl šanci dostat se do hl. soutěže.

Hl. soutěž, či spíše její předkolo, začala v pátek večer. Po jejím skončení opět nastoupila jednotka rychlého nasazení, a zvláště pak naši oddíloví odborníci na Taraflex, aby připravili halu na sobotu. Ostatní se mohli jít bavit na Novotného Lávku do tamního klubu.

Sobota už byla light, co se organizování týče. Stihl jsem se dívat i na pinec. Ti, kteří se do haly podívat nemohli, měli příležitost sledovat on-line livestreamový přenos buďto na slavojáckých stránkách, nebo na video-studio.cz. Tento přenos zajišťovala havířovská firmička. Kvalita zpracování byla úžasná, v mnohém předčila přenosy ČT4. Fakt paráda.

Organizačně povedené mistrovství gradovalo v sobotu podvečer famózními zápasy o titul. Největší náboj mělo finále singlu mužů a rovněž double mužů měl atmosféru. Proč? Protože El Niňo. Po jejich skončení a vyhlášení nejlepších se hala složila a fertig.

Na Spartě pomáhala celá řada slavojáků, jejichž seznam by byl pěkně dlouhý. Díky jejich pomoci bylo mistrovství hodnoceno kladně. Malým škraloupem by mohlo být stravování, kdy celý catering zajišťovali na hale ve dvou lidech – ti byli řádně unaveni životem. Martin dal do kupy partu lidí, která odvedla kus poctivé práce a tak nemohlo několik malinkých nedostatků pokřivit celkově příjemný dojem celého mistrovství.

A jak to všechno dopadlo???

Velka_cena_Prahy_logo_mensi.png