SLAVOJÁCKÉ NADĚJE SE V ISTANBULU NEZTRATILY, TEDY ZATÍM

Jak už jste se dozvěděli z Honzova zpravodajství, tak Denča s Týnou v těchto dnech reprezentují ČR na Mistrovství Evropy kadetů a juniorů v tureckém Istanbulu a jelikož si určitě zaslouží naši podporu, rozhodl jsem se podpořit je přímo na místě.

Jelikož máme za sebou první část šampionátu, soutěže družstev, rád bych zhodnotil vystoupení našich, tj. slavojáckých a také českých barev.

Týna v soutěžích družstev podávala velmi dobré výkony a stala se, myslím si, že pro všechny překvapivě,  oporou družstva kadetek. V průběhu soutěže dokázala porazit několik kvalitních soupeřek, takže její bilance 6 vítězství a 3 porážky (a všechny v koncovkách pátého setu) je velmi pěkný výsledek při premiéře na MEJ. Bohužel v rozhodujících utkáních jí chybělo trošku štěstí, odvahy a občas i disciplíny. V utkání se Slovinskem již podruhé dokázala porazit slovinskou jedničku N.Župančič, kdy ukázala i sportovního ducha když za stavu 2:1 na sety pro Týnu a 12:13 pro soupeřku přiznala teč o hranu stolu, kterou rozhodčí ani soupeřka neviděli. I tak dokázala zápas dotáhnout do vítězného konce. V rozhodujícím zápase za stavu 2:2 nastoupila proti slovinské dvojce V. Zala. Tuto soupeřku sice dokázala porazit v baráži, a to 3:0,ale každý zápas je jiný. I tentokrát začala velmi dobře a první set vyhrála bez problémů. Ve druhém setu trochu soupeřku podcenila a dovolila jí srovnat krok. Jelikož nedokázala soupeřce vnutit svou hru, dospěl zápas opět do pátého setu. Stav byl neustále vyrovnaný a rozhodoval opravdu každý míček. Týna po každém vyhraném míčku, a to v celém utkání dávala najevo svou radost zaťatou pěstí, často směřující k soupeřce nebo k lavičce soupeře, což se nelíbilo rozhodčímu a Týnu na to upozornil. Klíčový okamžik nastal za stavu 6:5 pro Týnu. Týna již měla žlutou kartu a získala bod na 7:5, bohužel opět korunovaný zaťatou pěstí směřující k soupeřce. Následovala druhá žlutá karta (tj. žlutá s červenou) a bod pro soupeřku. Týnu tato situace velmi rozhodila a v nervózní koncovce prohrála 9:11 a celý zápas 2:3. Přestože souhlasím s tím, že si druhou žlutou kartu zasloužila, myslím si, že to bylo necitlivé rozhodnutí pana rozhodčího, které velmi hrubě ovlivnilo celé utkání. V rozhodujícím utkání se Slovenskem nastoupila Týna proti Lucce Truksové. Lucka je kvalitní hráčka, ale na MEJ se nesetkala s nejlepší formou. Týna proti ní nastoupila ve velkém stylu, vyhrála první set, hrála dobře, přesto se zápas dostal opět do pátého setu. V něm začala lépe Týna, vedla 7:2, 10:8, ale v rozhodujících míčcích jí chybělo více klidu a odvahy a bohužel prohrála 10:12 a 2:3. Samozřejmě existuje spousta nedostatků, na kterých je třeba pracovat, ale musím Týnu pochválit nejen za bojovnost, ale především za projev, kdy většinou hrála aktivní oboustrannou topspinovou hru a u stolu.

Denča nastupovala sice většinou ve čtyřhrách, a to střídavě s Kačkou Tomanovskou a s Týnou (cenný skalp páru Truksová, Jurková) , ale nakonec nastoupila i ve třech utkáních ve dvouhře. V utkání s Rumunskem si zahrála s největší favoritkou MEJ B. Szocz. V utkání se Švédském bohužel začínala s nepříjemnou obranářkou Bergström, a jelikož obrana nepatří mezi Denčiny oblíbené herní styly (tedy když jí nehraje sama) a prohrála 1:3, v druhém zápase nastoupila s Engelson a bohužel i proti ní nenašla správný recept na vítězství. V utkání se Slovinskem nastoupila stejně jako Týna proti V. Zala. Denča začala dobře, vedla již 2:0 na sety, ale soupeřka si zvykla na Denčinu hru a nepříjemným blokem jí začala dělat  problémy a otočila výsledek zápasu ve třech koncovkách na konečných 2:3. Ve druhém zápase narazila na další levačku Župančič, která však byla též nad její síly. Denča zatím předváděla celkem solidní výkony, především ve čtyřhrách. Ve dvouhrách zatím hrála příliš nervózně a křečovitě, doufám, že v jednotlivcích to bude lepší, vždyť nejde o život.

Družstvo kadetek nakonec, po nadějných vyhlídkách z úvodu turnaje, obsadilo 16. místo, což znamená sestup z elitní šestnáctky pro příští sezónu. Výsledek byl výrazně ovlivněn absolutním výpadkem formy Kačky Tomanovské. Za normálních okolností a při současných výkonech Týny by mohly hrát naše holky klidně i o medaili.

Kadeti po nadějném úvodu, kdy chybělo málo k vítězství se Slovenskem a postupu přímo mezi 16 nejlepších nakonec po rozpačitých výkonech v dalším průběhu vybojovali 17. místo znamenající pro příští rok místo mezi nejlepšími. Juniorky bohužel narazily mezi 16 na největší adeptky na zlato, družstvo Německa, po porážce 0:3 nakonec v dalších bojích uhrály pěkné 9. místo. Junioři odjížděli na MEJ s nadějí na medailové umístění, ale bohužel po smolném utkání s Německem ve skupině, kdy prohráli 2:3, narazili po přelosování v boji o medaili na budoucí vítěze z Francie, po dvou očekávaných bodech Pavla Širůčka se bohužel přidat další bod a bylo z toho konečné 6.místo.

Dnes po volném dopoledni byly zahájeny soutěže jednotlivců, a to předkoly v juniorských dvouhrách a úvodními koly mixů v obou kategoriích. Týna spolu s Tomášem Málkem takřka převálcovali své soupeře z Lucemburska, až se mě šel v průběhu setu zeptat kouč soupeřů, kdo je v našem páru holka, protože Týna zcela ovládla dění na stole a byla jednoznačnou oporou našeho páru. Denča s Kubou Seibertem narazili na soupeře ze Španělska. Denča podala standardní výkon a v úvodu druhého setu soupeřova chlapce nepustila téměř k ničemu (do stavu 7-3), bohužel se nepodařilo dotáhnout ani tento set do konce. Kubovi chyběl větší důraz a tak umožnil vyniknout soupeře, což znamenalo výsledek 0:3 a vyřazení.

Zítra se bude pokračovat, a to ve všech soutěžích, dvouhrách, čtyřhře a mixu. Jelikož naše holky čekají těžké soupeřky tak jim držte palce, ať to dotáhnou, co nejdál.