TÝNA S DENČOU POSTOUPILY DO OSMIFINÁLE MEJ V KAZANI

Dnes pokračovalo Mistrovství Evropy juniorů a kadetů v Kazani dalšími koly jak v soutěžích dvouher, tak čtyřher. Naše holky měly dnes před sebou důležité zápasy v bojích o postup do osmifinále, a to Týna ve dvouhře kadetek a obě holky spolu pak ve čtyřhře kadetek.

Nejprve nastoupila Týna proti Kim Vermaas z Nizozemí. Podle výkonů soupeřky v předchozích zápasech to měla být snadná překážka v boji o postup mezi 16 nejlepších. Začátek zápasu byl v režii Týny, pouze za stavu 4:3 v prvním setu se snažil nizozemský kouč uhádat jasný míček (prasátko) ve prospěch Týny. Hned se mi vybavilo loňské MEJ v Istanbulu, kdy tento kouč uhádal míček v koncovce zápasu Eerland – Mikulcová, čímž ovlivnil výsledek zápasu. Tentokrát stáli rozhodčí při nás. Týna v prvním setu sice vedla 7:4, 9:7, ale bohužel dvakrát špatně přijala, uspěchala dva další míče a výsledek prvního setu byl 9:11. Další dva sety vyhrála Týna, ale stále měla problémy s příjmem podání a nebyla si příliš jistá při blokování soupeřčiných topspinů. Ve čtvrtém setu Týna vedla 10:7, ale nakonec tento set prohrála 11:13. Rozhodující byl pátý set, který Týna vyhrála opět v koncovce 11:9. V šestém setu se Týna  již uvolnila a potvrdila úlohu favorita vítězstvím 11:4 a 4:2 na sety postoupila do osmifinále.

V podvečer nastoupily Denča s Týnou ke svému prvnímu zápasu ve čtyřhře kadetek. Dopolední první kolo jim přisoudilo anglický pár Ho Tin Tin, Knowles pod taktovkou nám známého Paula Whitinga, který byl před několika lety s námi na soustředění v Bystřici a jehož svěřenci by měli přijet do Bystřice i letos. Obě soupeřky pro nás nebyly žádnou neznámou. S Ho Tin Tin, která hraje penholderem a na forhendu má sendvič mají naše holky zkušenosti již od dob Eurominichamps ve Štrasbourgu. Knowles, která hraje pro změnu se dvěma sendviči, vyřadila ve druhém kole dvouhry zde v Kazani Míšu Keroušovou 4:0. Bohužel největší slabinou tohoto zápasu byli rozhodčí, kteří velmi výrazně ovlivnili průběh této čtyřhry. První set byl velmi vyrovnaný a bojovalo se o každý míček, proto se rozhodovalo až v koncovce. Za stavu 11:12 z pohledu našich děvčat, zahrály soupeřky při servisu net a Týna odehrála míček těsně po odskoku. Rozhodčí však nahlásil bod pro soupeřky, s tím že Týna odehrála míč před dopadem na stůl. Po naší reklamaci a s přispěním Paula rozhodčí dali nový míč, který naše holky vyhrály. Za stavu 12:12 došlo k dalšímu úletu rozhodčích, když naše holky zahrály míč za stůl a rozhodčí nahlásil bod pro naše holky. Jelikož rozhodčí nehodlal změnit své rozhodnutí a vzhledem k tomu, že naše holky vyhrály i další míč, skončil první set 14:12 v náš prospěch. Situace z koncovky prvního setu výrazně rozhodila naše soupeřky a další set byl zcela pod taktovkou našich holek, kdy především Denča byla motorem našeho páru. Po vítězství 11:5 se zdálo, že již nebrání nic našemu vítězství. Bohužel další dva sety byly zcela pod kontrolou soupeřek, které srovnaly na 2:2. I pátý set se vyvíjel lépe pro naše soupeřky, které na otočce vedly již 2:5, a navíc za tohoto stavu zahrály prasátko na hranu, které tragičtí rozhodčí opět nezaregistrovali. Jen díky fair play gestu Denči, která míček přiznala, uvedli rozhodčí stav na správnou míru, 2:6. Za stavu 3:7 to vypadalo s našimi děvčaty již černě. Naštěstí holky zabojovaly, nespěchaly, nutily soupeřky k chybám a otočily koncovku setu na 11:9 a postoupily tím do osmifinále čtyřhry. Mně osobně pouze mrzelo, že se zápas proti Paulovým svěřenkyním hrál kvůli rozhodčím v nepříjemné atmosféře.

Zítra dopoledne čeká holky nejprve osmifinále čtyřhry proti rumunskému páru Lupu, Clapa a poté Týnu čeká ve dvouhře též v osmifinále další Rumunka Andrea Rosca, se kterou máme mnoho zkušeností z mezinárodních turnajů (Štrasbourg, Stockholm apod.). Přestože jde o kvalitní soupeřku (vítězka květnového turnaje v Polsku), dokázaly ji naše holky již porazit, v což doufáme i zítra.